سیستم‌های مه‌پاش

سیستم های مه پاش بر حسب میزان فشار مورد استفاده به سه دسته تقسیم می‌شوند: فشار کم (کمتر از 700 کیلو پاسکال)، فشار متوسط (1400-700 کیلو پاسکال) و فشار زیاد (7000-3500 کیلو پاسکال). سیستم‌های دارای فشار متوسط و زیاد از راه تبخیر آب به هوا، موجب خنکی و کاهش دمای گلخانه می‌شوند در حالی که سیستم‌های دارای فشار کم (قطره ریز) از راه خیس کردن و به دنبال آن تبخیر آب از سطح گیاه و گلخانه موجب خنک شدن گلخانه می‌شوند. معمولاً هرچه فشار سیستم‌های مه‌پاش بیشتر باشد ذرات ریزتری تولید می‌کنند. هرچه اندازه قطره‌های آب کوچک‌تر باشد نسبت سطح به حجم قطره‌ها بیشتر خواهد بود و میزان تبخیر قطره‌ها نیز افزایش خواهد یافت و در پایان، خنک کنندگی بیشتری در گلخانه‌ها ایجاد خواهد کرد. افزون بر آن، قطره‌های کوچک‌تر آب نسبت به قطره‌های بزرگ‌تر تمایل دارند تا زمان طولانی‌تری در قسمت بالای گلخانه باقی بمانند.

هرچه ماندگاری قطره‌های آب در قسمت‌های بالای گلخانه بیشتر باشد این احتمال که قطره‌های آب پایین آمده و با سطح داخلی گلخانه، لوازم و تجهیزات یا گیاهان تماس داشته و موجب خیس شدن آن‌ها شوند، کم‌تر می‌شود و در ضمن احتمال تبخیر قطره‌های آب، زمانی که در قسمت بالای سالن هستند افزایش می‌یابد. سیستم‌های مه‌پاش پرفشار با تولید قطره‌های بسیار ریز آب (10 میکرون)، بدون این که موجب خیس شدن گلخانه یا تجهیزات شوند کارآمدترین نوع سیستم مه‌پاش در کاهش دمای گلخانه و سالن‌های مرغداری می‌باشند. سیستم‌های مه‌پاش دارای فشار آب متوسط معمولاً ذرات آبی به قطر 50 میکرون تولید می‌کنند. عامل دیگری که تبخیر قطره‌های آب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، جابه جایی هوا است. در صورتی که جریان هوا وجود نداشته باشد قطره‌ی آب بیرون آمده از نازل ممکن است پیش از به زمین رسیدن تنها برای چند ثانیه در هوا سرگردان باشد. زمان سرگردان بودن و بنابراین میزان خنک شدن گلخانه را می‌توان به طور مؤثری با هدایت که ایجاد شده با جریان عبور هوا افزایش داد. باید به این مهم توجه داشت که هر چقدر اندازه‌ی قطره‌های آب بزرگتر باشد، نیاز بیشتری به جریان هوا وجود دارد تا بتواند این قطره‌ها را به حالت سرگردان در هوای داخل سالن نگه دارد. برای اینکه میزان خنک کنندگی یک سیستم مه پاش به بیشترین اندازه برسد و در عین حال میزان خیس شدن بستر به کمترین میزان خود برسد باید میزان رطوبت اضافه شده به هوای گلخانه متناسب با میزان رطوبت نسبی هوای گلخانه تنظیم گردد. هرچه میزان رطوبت نسبی هوای سالن کم‌تر باشد، میزان آب (رطوبت) بیشتری می‌تواند به هوای گلخانه اضافه شود و در نتیجه هوای گلخانه خنک‌تر خواهد شد و از بروز بیماری‌های قارچی که در اثر خیسی بیش از حد در کف گلخانه ایجاد می‌شود جلوگیری کرد. از سوی دیگر در روزهایی که رطوبت خیلی بالاست، تنها میزان آب (رطوبت) کمی می‌توان به هوای گلخانه اضافه کرد. بنابراین لازم است گلخانه مجهز به سیستم‌های کنترل دما و رطوبت باشد.

شرکت پارس گلخانه با سابقه درخشان در زمینه نصب انواع سیستم های مه پاش در گلخانه،رستوران،مرغداری،گاوداری،تالار مجالس،تراس و روف گاردن،فضای باز و ……با در اختیار داشتن کارشناسان و مدیران مجرب،آماده ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات به شما می باشد.ارتباط با ما