گلخانه شیشه ای

گلخانه های شیشه ای طرح ونلو با قابلیت بالای عبور نور و حرارت آفتاب در مناطق سردسیر و کم نور دارای کارایی بالایی می باشند.گلخانه های شیشه ای نسبت به انواع دیگر گلخانه ها دارای بیشترین طول عمر می باشد که البته به همان نسبت هزینه های نگهداری آن نیز نسبت به دیگر انواع گلخانه ها بالاتر می باشد. گلخانه های شیشه ای از پر هزینه ترین نوع گلخانه های صنعتی محسوب می شوند. نیاز به اسکلت محکم و نیز استفاده از پوشش شیشه و همچنین مصرف سوخت بالا در این گلخانه ها باعث افزایش قیمت این نوع گلخانه ها در مقایسه با پلاستیکیگلخانه پلاستیکی و پلی کربناتپلی کربنات گردیده است.

عرض دهانه در گلخانه های شیشه ای طرح ونلو مضربی از 3.2 متر میباشد . گلخانه های شیشه ای به دلیل پوشش شیشه دارای مزایای بسیار می باشد.

عبور حداکثر نور مفید خورشید

حفظ اشعه مادون قرمز در شب

ماندگار دراز مدت و عدم نیاز به تعویض زود هنگام

مقاومت بالا در برابر برف و باد

استرس پایین گیاه

انواع شیشه های مورد استفاده در گلخانه های شیشه ای:

شیشه حرارت دیده : این شیشه ها با روش خاص برای افزایش مقاومت در برابر فشارهای داخلی ساخته میشوند. این شیشه ها بسیار شفاف هستند اما در عین حال شش برابر قوی تر از شیشه های سخت هستند که در صورت شکستن به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شوند که خطر کمتری برای اطرافیان دارند و برای سقف گلخانه، دیوارها و درب ها مناسب می باشند به جز مواردی که در معرض وزش باد و یا برف هستند.با گلخانه های شیشه ای تحت شرایط کنترل شده ای حرارت می بینند و خنک  می شود تا استرس داخلی شیشه به آرامی تثبیت شود. متاسفانه این بدین معناست که شیشه بسیار ضعیف است و در برابر ترک و شکستگی با تغییر دما آسیب پذیر می شود. شیشه های سخت در اثر فشار شکسته شده و به قطعات بزرگ و تیز که برای اطرافیان خطرناک است تقسیم می شوند. این نوع شیشه ها برای پنل های دیواری گلخانه مناسب هستند اما در موارد بارش برف یا باد مناسب نیستند.

شیشه های چند لایه : این شیشه ها از دو یا چند لایه ی شیشه ای که با بوتیرال پی وی سی به هم وصل می شوند، ساخته شده اند. مانند شیشه های جلوی اتومبیل و همانند شیشه های حرارتی بسیار قوی هستند و بر خلاف دیگر شیشه ها نمی شکنند زیرا لایه های PVB قطعات خرد شده را به هم متصل نگه می دارد که خطری برای اطرافیان ندارند. این یک ویژگی بسیار خوب است. به خصوص زمانی که برای سقف استفاده شود، تا از خرد شدن و افتادن قطعات شیشه ای به کف گلخانه جلوگیری کند. علاوه بر این شیشه های چند لایه می توانند تا 99% از ورود اشعه ماوراء بنفش به گلخانه جلوگیری کنند. این شیشه ها گزینه ی مناسبی برای سقف گلخانه شیشه ای و همچنین دیواره ها می باشند و تنها مشکل عدم استفاده از این نوع شیشه ها هزینه های سنگین آن می باشد.

به تعدادی از مزایای گلخانه شیشه ای در پایین اشاره می کنیم:

قابلیت نصب آسان

امکان پرورش گل و گیاه مختلف

ایجاد شرایط آب و هوایی و رطوبت مناسب برای رشد گیاهان

امکان نصب سایر تجهیزات پرورش گیاهی بر روی شیشه گلخانه

محافظت از گیاهان در فصل سرد زمستان

امکان نصب در هر مکان

مقاومت و ایمنی بالای شیشه های نصب شده

عبور نور و ساطع شدن کامل آن بر روی گیاهان