سینی‌ نشا

سینی نشا

سینی نشا

امروزه در تمامی گلخانه تولید نشاء بوسیله‌ سینی‌های نشاء صورت می‌گیرد. بذرها در داخل سینی‌های نشاء کشت می‌شوند و با هم رشد می‌کنند، اما در واقع توسط واحدها(سلول‌های) کوچک از هم جدا می‌شوند. سینی‌های کشت می‌توانند از استیروفوم، پلی استیرن، پلی اتیلن و پلی پروپلین به صورت تزریقی یا تحت خلأ تولید شوند. هرچه اندازه سلول کوچک‌تر باشد نسبت به تغییرات pH، رطوبت، مواد غذایی، اکسیژن و نمک‌های محلول در خاک حساس‌تر است. هرچه سلول عمیق‌تر  باشد، فضای بیشتری در محیط کشت به هوا اختصاص داده می‌شود که در نتیجه باعث بهبود زهکشی، تهویه و آبشویی نمک‌ها شده و در نهایت منجر به ایجاد ریشه و ریشه‌های مویین بیشتر می‌گردد.

سلول‌های سینی نشاء می‌توانند به اشکال گرد، مربع، شش ضلعی یا ستاره‌ای باشند. سلول‌هایی که دارای بدنه‌های موازی با شیب ملایم هستند و مخروط‌های وارونه‌ای را تشکیل می‌دهند. نسبت به انواعی که حالت گرد دارند، سریع‌تر اجازه توسعه عمودی را به ریشه‌ها می‌دهند و ریشه‌های به دور هم پیچیده در آنها کمتر خواهد بود. در یک سینینشاء با اندازه ثابت، حجم انواع سلول‌های مربع شکل 30 درصد بیشتر از سلول‌های گرد خواهد بود. این حجم بیشتر، به معنای فضای بیشتر برای ریشه‌ها و ریشه‌های مویین است. توزیع آب در قسمت سطحی سینی کشت با سلول‌های مربعی شکل به دلیل وجود پلاستیک کمتر بین سلول‌ها، یکسان‌تر است. انواع شش و هشت ضلعی و انواع ستاره‌ای باعث افزایش بیشتری از حجم خاک و سطح ریشه‌ها می‌شوند.

مزایای استفاده از سینی نشاء

استفاده از سینی‌های نشاء در مجموع باعث کاهش هزینه‌هایی چون، کارگری، انرژی، بذر، کود و از طرفی باعث کاهش میزان آب مصرفی می‌شود.

کشت گیاهان در سینی‌های نشاء باعث تولید نشاء‌های با کیفیت بالا می‌شود. با توجه به این که مراحل اولیه رشد گیاه که جزو حساس‌ترین مراحل رشدی نسبت به نیازهای آبی، غذایی، دمایی و میزان نور می‌باشد تأمین این موارد باعث تولید نشاء‌هایی با کیفیت بالا می‌شود. در هنگام استفاده از سینی نشاء امکان مراقبت بهتر، تنظیم درجه حرارت و وجود رطوبت، موجب می‌شود تا گیاه رشد سریع‌تری داشته باشد که در نتیجه دوره تولید را به جلو می‌اندازد.

استفاده از سینی‌های نشاء باعث تسریع در رسیدگی محصولات و ارائه سریعتر آن‌ها به بازار می‌شود. کشت محصولات در سینی نشاء باعث به حداقل رسیدن توقف رشد گیاه در مرحله انتقال نسبت به روش نشاء‌کاری سنتی می شود زیرا آسیب وارده به ریشه‌ها به حداقل می‌رسد.

در این روش احتمال انتقال بیماری‌های خاک‌زاد و تخم حشرات نسبت به روش نشاء‌کاری سنتی کمتر می‌شود. زیرا در این روش از بسترهای استریل کوکوپیت و پیت‌ماس و پرلیت استفاده شده و احتمال انتقال بیماری و تخم حشرات به شدت کاهش می‌یابد.

کشت محصولات در سینی‌های نشاء باعث افزایش طول دوره رشد گیاهان به دلیل تاریخ کاشت زودتر از موعد شده و این موضوع باعث افزایش طول دوره فتوسنتز و در  نتیجه افزایش میزان تولید محصول می‌گردد.

کشت محصول در سینی‌های نشاء در نهایت منجر به ایجاد گلخانه‌هایی با تراکم و یکنواختی کشت ایده‌آل خواهد شد.

مشخصات سینی‌های نشاء شرکت پارس گلخانه

ارتفاع هر حفره

(cm)

ابعاد سینی

(cm)

قطر هر حفره

(cm)

حجم هر حفره

(cc)

تعداد حفره
7 51.5×32 7.5 210 24
7 51.5×33 6.5 135 28
7 52×32 5.5 135 32
6 52×32 5 70 45
5 52×27 4.5×4.5 58 50
7 52×32.5 4×4.2 68 70
5 50×30 3.7×3.7 40 84
4 30×50 3 mm 30 104
4.5 52.5×27 2.8×2.8 26

128