گلخانه شیشه ای


گلخانه شیشه ای

شیشه یک ماده ایده آل برای پوشش گلخانه است، اما زمانی که قصد خرید گلخانه شیشه ای دارید گزینه های زیادی برای انتخاب دارید. براساس طراحی و تحمل فشار برخی از شیشه ها برای دیواره های کناری و برخی دیگر برای سقف بهتر هستند. برخی از شیشه های گلخانه در صورت شکستن بسیار برنده هستند. بنابراین نیاز به تعادل میان دو گزینه ی امنیت و هزینه احساس می شود.براین اساس انواع معمول شیشه های گلخانه به صورت زیر میباشد.

شیشه سخت : شیشه مسطحی که همه باآن آشنایی داریم که تحت شرایط کنترل شده ای حرارت می بیند و خنک می شود تا استرس داخلی شیشه به آرامی تثبیت شود. متاسفانه این بدین معناست که شیشه بسیار ضعیف است و در برابر ترک و شکستگی با تغییر دما آسیب پذیر می شود. شیشه های سخت در اثر فشار شکسته شده و به قطعات بزرگ و تیز که برای اطرافیان خطرناک است تقسیم می شوند. این نوع شیشه ها برای پنل های دیواری گلخانه مناسب هستند مگر در موارد بارش برف یا باد.

شیشه حرارت دیده : این شیشه ها با روش خاص برای افزایش مقاومت در برابر فشارهای داخلی ساخته میشوند. این شیشه ها بسیار شفاف هستند اما در عین حال شش برابر قوی تر از شیشه های سخت هستند که در صورت شکستن به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شوند که خطر کمتری برای اطرافیان دارند و برای سقف گلخانه، دیوارها و درب ها مناسب می باشند به جز مواردی که در معرض وزش باد و یا برف هستند.

شیشه های چند لایه : این شیشه ها از دو یا چند لایه ی شیشه ای که با بوتیرال پی وی سی به هم وصل می شوند، ساخته شده اند. مانند شیشه های جلوی اتومبیل و همانند شیشه های حرارتی بسیار قوی هستند و بر خلاف دیگر شیشه ها نمی شکنند زیرا لایه های PVB قطعات خرد شده را به هم متصل نگه می دارد که خطری برای اطرافیان ندارند. این یک ویژگی بسیار خوب است. به خصوص زمانی که برای سقف استفاده شود، تا از خرد شدن و افتادن قطعات شیشه ای به کف گلخانه جلوگیری کند. علاوه بر این شیشه های چند لایه می توانند تا 99% از ورود اشعه ماوراء بنفش به گلخانه جلوگیری کنند. این شیشه ها گزینه ی مناسبی برای سقف گلخانه و همچنین دیواره ها می باشند و تنها مشکل عدم استفاده از این نوع شیشه ها هزینه های سنگین آن می باشد.