آموزش کشت گلخانه ای خیار

خیار گلخانه ای به جای رشد در سطح زمین به صورت عمودی در داخل گلخانه رشد میکند و به دلیل کنترل شرایط محیطی مانند درجه حرارت،رطوبت و تهویه مناسب در واحد سطح بیشترین محصول تولید شده به طوریکه نسبت به هوای آزاد 5 برابر افزایش تولید دارد.در هر متر مربع بالغ بر 20 کیلو گرم خیار تازه بدست میآید.در آموزش کشت گلخانه ای خیار اطلاعات کامل و جامع را در این مطلب میخوانیم:

آموزش کشت گلخانه ای خیار

روش کشت به دو صورت مستقیم و بذری انجام میگیرد.در روش کشت نشایی،کشت بذر در گلدان استکانی انجام میگیرد و وقتی بوته به ارتفاع 10 سانتی و یا 1-2 برگی برسد جابه جا میشود،زمان تولید نشا در 4-5 هفته به طول می انجامد البته با فراهم کردن شرایط نوری و دمایی بهینه در اطاقک رشد،میتوان این زمان را به یک هفته کاهش داد.

در دمای 27-30 درجه و شدت نوری 12000 لوکس نشاهای با کیفیت در زمان د هفته تولید میشود تراکم بوته ها در واحد سطح 2-3 بوته می باشد.

هرس اولیه در کشت گلخانه ای خیار  :

در بوته خیار تا زمانی که ارتفاع گیاه به ۳۰ سانتی متر نرسیده هیچگونه هرسی را انجام نمی دهیم . اما پس از اینکه بوته به ارتفاع ۳۰ سانتی متری رسید شاخه های فرعی و میوه و گلهای آن را به تدریج هرس میکنیم.و به بوته اجازه می دهیم که تمام انرژی تولیدی توسط گیاه را صرف رشد ساقه و برگهای اولیه کند و بدین وسیله گیاه قوی و شاداب می شود. از ارتفاع ۳۰ سانتی متر به بعد شاخه های فرعی را حذف می کنیم ولی با توجه به فصل کاشت به برخی از شاخه های فرعی اجازه می دهیم تا  رشد نمایند و بر اساس واریته و فصل کشت طول شاخه های فرعی را تنظیم می کنیم. قابل ذکر است که در فصل بهار جوانه انتهایی شاخه های فرعی را بعد از ظهور برگ پنجم حذف می کنند با توجه به اینکه هرس اولیه گیاه تاثیر مستقیم و بسیار خوبی در رشد و باردهی بوته خواهد داشت باید به طرز اصولی و صحیح انجام شود.

پایین کشی بوته ها :

زمانی که بوته ها به سقف مفید گلخانه رسید باید پایین کشیده شود.نکته ای که در این دوره اهمیت دارد هرس برگهای فرسوده تر و پیر تر در طول دوره برداشت است.به طوری که هنگام پایین کشیدن بوته برگهای پایینی ضمن اینکه عمر خود را سپری کرده اند تعداد کمی نیز برای هرس کردن باقی مانده باشد.هرس برگهای فرسوده در هر نوبت نباید بیش از ۳ برگ در بوته باشد و حداقل ۱۸ تا ۲۵ برگ روی بوته باقی بماند. هرس برگ های فرسوده باید در طول دوره  انجام بگیرد که در هنگام پایین کشی مشکلی پیش نیاید و در ضمن برگهایی که هرس می کنیم نباید از تعداد برگهای تولید شده بیش تر باشد.

شرایط اقلیمی مناسب برای کشت گلخانه ای خیار

  • دما:یکی از عوامل اصلی در افزایش رشد رویشی،گلدهی،میده دهی و همچنین افزایش رشد گیاه خیار دما میباشد،گیاه خیار در دمای پایین تر از 16-18 درجه کمترین رشد و در دمای 22-27 درجه بیشترین رشد و در دمای 30-32 درجه از رشد آن کاسته میشود
  • متوسط دما در روز 25 درجه و در شب 20 درجه میباشد.دمای شب در گلخانه نباید بالا باشد به این دلیل که گیاه در شب فتوسنتز نمیکند و گرمای بیش از حد باعث افزایش تنفس و تعرق در گیاه شده و مواد ذخیره ای گیاه بیهوده مصرف میشود در صورت کاهش درجه حرارت در داخل گلخانه بطور ناگهانی،میوه ها بد شکل شده و قسمتی از میوه کمرنگ میشود.
  • رطوبت:رطوبت نسبی مناسب در داخل گلخانه خیار 70% است،افزایش و کاهش رطوبت،باعث پایین آمدن عملکرد گیاه میشود با افزایش تهویه داخل گلخانه معمولا رطوبت داخل گلخانه کاهش یافته و با ادامه این روند کنه ها و آفات گیاهی به داخل گلخانه هجوم می آورند.در شرایط رطوبت نسبی داخل گلخانه و در صورت عدم آبیاری،گیاه دچار تنش رطوبتی شده و از رشد باز خواهد ماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *