آموزش کشت گلخانه ای فلفل

فلفل یکی از محبوب ترین محصولات گلخانه ای است که در شرایط گلخانه ای می تواند به خوبی رشد کند. فلفل هایی که رشد آهسته ای دارند میوه بیشتری نسبت به دیگر محصولات گلخانه ای مانند گوجه، خیار و بادمجان و … دارند.برای این منظور از گلخانه هایی با فن آوری مدرن، از حرارت زیاد و کنترل گسترده بر شرایط آب و هوایی برای بهینه سازی محیط رشد استفاده می کنند. در چنین شرایطی فلفل با سرعت و بازده بالا رشد می کند، در محیط گلخانه از گونه های فلفل که تولید بیشتری دارند برای تولید میوه در فواصل بلند مدت استفاده می شود. در گلخانه های ساده تر با کنترل کمتر بر شرایط آب و هوایی، فلفل ها بیشتر دچار تنش می شوند. شرایط استرس زا قدرت گیاه فلفل را کاهش می دهد بنابراین در این شرایط باید گونه ای از فلفل را انتخاب کرد که در مقابل این تنش ها مقاومت داشته باشد. از تکنیک های صحیح تولید مثل داربست سبد و یا داربست های دیگر برای تولید در گلخانه های با فن آوری ساده در فواصل های کوتاه استفاده کنید.جهت آموزش کشت گلخانه ای فلفل تا پایان متن با ما همراه باشید.

آموزش کشت گلخانه ای فلفل

  • روش مستقیم

در این روش پس از تهیه بستر و بذر ها در ردیف هایی به فاصله 70-75 سانتیمتری کشت میشوند و فاصله بین بوته ها حدود 40-45 سانتینتر می باشد.دمای مناسب جهت جوانه زنی فلفل حدود 20-25 سانتینتر است

  • روش نشایی

بذر فلفل نسبت به گوجه فرنگی و بادمجان از جوانه زنی کندتری برخوردار است و همچنین به دمای پایین خاک برای جوانه زنی حساسیت بیشتری دارد،در بیشتر موارد پرورش نشا برای تولید این گیاه بر کشت مستقیم ارجعیت دارد.مدت زمان کاشت نشا جهت انتقال از خزانه به محیط کشت اصلی حدود 6-8 هفته می باشد.

شرایط محیطی مناسب کشت گلخانه ای فلفل

  • دما: دمای بهینه برای رشد فلفل دلمه رنگی گلخانه ای، ۱۵ الی ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد و اگر دمای داخل گلخانه از ۳۵ درجه سانتی گراد فراتر رود، درنوک فلفل ها لکه های سوخته ظاهر میشود و همچنبن گل های بوته شروع به ریزش میکنند. همچنین زمانی که دمای گلخانه به کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد می رسد، برگ ها و غنچه فلفل دلمه ای شروع به ریزش و پوسیدگی ریشه ها اتفاق میوفتد.در آموزش کشت گلخانه ای فلفل دلمه ای سعی کنید که در طول روز دمای گلخانه را بین ۱۸ الی ۳0 درجه و در شب نیز ۱۶ الی ۱۸ درجه نگاه دارید.دمای بهینه در زمان رویش، برای مرحله رشد رویشی و رشد و نمو ۲۱ الی ۲۳ درجه و در زمان مرحله زایشی زیر ۲۱ درجه می باشد.
  • نور: نور یکی ازعوامل موثر در پرورش فلفل دلمه رنگی گلخانه ای می باشد، جهت زود رسی و افزایش عملکرد میوه فلفل، به مدت ۱۶ ساعت در روز، مقدار ۱۲۵ میکرو مول بر متر مربع بر ثانیه، نور تکمیلی نیاز است.
  • دی اکسید کربن: دی اکسید کربن مورد نیاز گلخانه فلفل دلمه ای در حدود ۱٫۰۰۰ تا  ۱٫۵۰۰ پی پی ام می باشد.
  • رطوبت: در آموزش کشت گلخانه ای فلفل دلمه ای رطوبت را بین ۷۵ تا ۸۰ درصد تنظیم کنید. بیماری های قارچی و باکتریایی به دلیل رعایت نکردن میزان مطلوب رطوبت گلخانه به وجود می آید که علاوه بر بیماری های ذکر شده، ریزش گل ها نیز اتفاق خواهد افتاد.

دمای ۷ تا ۸ درجه سانتی گراد برای فلفل رنگی، و ۱۰ درجه سانتی گراد برای فلفل سبز با رطوبت نسبی ۹۰ درصد، دمای مناسب برای انبار کردن آن بوده و زمانی که فلفل رطوبت خود را از دست می دهد، رو به سفت شدن میوه می رود

بدشکلی در فلفل دلمه ای: در صورتی که بعد از ریزش گل، دمای گلخانه بصورت طولانی مدت مناسب گیاه نباشد و در حدود ۱۴ درجه سانتی گراد باشد، شاهد بد شکلی میوه خواهیم بود. که این مشکل را در ماه های سرد فصل زمستان نیز مشاهده می کنیم.

اگر فلفل شما ضخیم و به دو قسمت تقسیم شده، ناشی از رطوبت ۸۵ درصدی گلخانه، سردی هوای گلخانه در شب و یا آبیاری دیر هنگام بوته می باشد. و اگر شاهد تغییر رنگ میوه در زمانی که اندازه آن مناسب است نبودید، بدانید که میانگین دمای گلخانه در طول شبانه روز کم می باشد و باید دمای داخل گلخانه را نیم درجه افزایش داد.
اگر قبل از رسیدن کامل، میوه از بوته جدا شود، که این اتفاق ممکن است در اول دوره رخ دهد، بیانگر کوچک بودن برگ های اولیه و عدم توانایی آنها به تغذیه میوه، می باشد.

افزودن مواد مغذی به گیاه فلفل باعث بارور شدن، سبز و سالم نگه داشتن گیاه می شود.عناصری نظیر کلسیم ، منیزیم ، گوگرد ، بور، کبالت ، مس ، آهن ، منگنز و روی مورد نیاز گیاه میباشد که کمبود هرکدام از این عناصر باعث بوجود آمدن استرس،تنش یا بیماری،آسیب پذیری گیاه توسط قارچ ها یا باکتری ها میشود که در نهایت باعث افزایش عملکرد محصول می شود.امروزه به وسیله کشت هیدروپونیک در هر دوره از رشد گیاه ،میتوان مواد مغذی را به راحتی در اختیار گیاه قرار داد و به همین دلیل عملکرد گیاه در کشت هیدروونیک افزایش می یابد.

هرس فلفل  گلخانه ای

در آموزش کشت گلخانه ای فلفل دلمه ای هرس بوته از اهمیت بالایی برخوردار است.زمانی که اولین میوه ایجاد می شود، فلفل به صورت یک ساقه رشد می کند که اولین فلفل قبل از این که رشد کند باید حذف شود. همچنین توصیه می شود که گره های دوم و سوم هم حذف شود. اما اگر شرایط بهینه باشد حذف اولین گره کافی است.
هر گره بعد از تقسیم اولیه در یک برگ، به یک فلفل و دو شاخه تبدیل می شود. بعضی از فلفل ها  به چند شاخه در هر گره تقسیم میشوند، اما فلفل گلخانه ای دو شاخه تشکیل می دهد. در هر گره بعد از تقسیم اولیه شاخه قوی تر را برای ادامه رشد انتخاب کنید و شاخه دیگر را حذف کنید. هرس هر دو هفته و یا بعد از رشد گیاه به اندازه 15 سانتی متر از آخرین هرس انجام می شود. اگر میوه ای تغییر شکل داد آن را حذف کنید.

چگونگی حذف گره و شاخه: تمام برگ های کوجک و متوسط همراه با گره را قطع کرده و تنها برگ بزرگ را نگهدارید. و اضافه های شاخه را که از برگ بزرگ بلند تر است راقطع کرده ، به طوری که برگ بزرگ ادامه شاخه اصلی شود.

برای رشد عمودی استفاده از داربست بهترین راه حل است. فلفل در حال رشد دو ساقه دارد و وقتی که بزرگ تر می شود چهار ساقه خواهد داشت. فلفل هایی که دو ساقه دارند تحت شرایط گرمتر انعطاف پذیرتر هستند..

برداشت فلفل دلمه رنگی گلخانه ای

فلفل دلمه گلخانه ای، معمولا زمانی که گل می دهد، تا رنگ گرفتن میوه زمانی حدود ۲۲ هفته، و ۶ الی ۱۰ هفته نیز پس از کشت نشا موعد برداشت آن فرا می رسد.

در شرایط مناسب محیطی میتوانید حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم فلفل دلمه رنگی گلخانه ای برداشت کنید. هر چه فلفل ها درشت تر باشد،بازار پسندی آن بیشتر است. برای برداشت از چاقوی تیز استفاده کنید

بسته به نیاز بازار که آیا فلفل دلمه ای سبز نیاز دارند یا قرمز، برداشت فلفل دلمه رنگی گلخانه ای از اواسط تابستان تا اواسط پاییز، طول می کشد. وقتی که میوه ها هنوز سبز هستند، فلفل شیرین است. در این زمان می توانید برداشت فلفل دلمه شیرین را انجام دهید.

فلفل دلمه ای  را می توان به مدت ۴ هفته در دمای ۸ الی ۱۰ درجه سانتی گراد و در کیسه های پلاستیکی میتوان نگهداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *