آموزش کشت گلخانه ای گوجه فرنگی

در آموزش کشت گلخانه ای گوجه فرنگی میخوانیم که:

گوجه فرنگی گلخانه ای به دو صورت مستقیم(بذری)و غیر مستقیم(نشاکاری) صورت میگیرد که در شرایط گلخانه ای تنها کشت غیر مستقیم توصیه میشود.برای کشت بذر گوجه فرنگی در گلدان نشا ابتدا بذرها را به مدت 1-3 روز می خیسانیم تا نرم شوند سپس در مخلوط مناسب(پیت موس-ورمی کولیت خوب) میکاریم و در رطوبت یکنواخت و در دمای 24 درجه نگه میداریم،وقتی ارتفاع گیاهچه به 5-7 سانت رسید و یا 2 برگ واقعی تشکیل شد زمان نشاکاری میباشد.قبل از انتقال نشا بهتر است خاک را آبیاری کنیم.گلدانهای انتقال نشاء به قطر 3-15 سانت میباشد.از زمان بذر کاری در خزانه تا آماده شدن گیاهچه جهت نشاکاری بسته به شرایط 5 تا 8 هفته زمان نیاز است.پس از انتقال در شرایط مناسب از نظر نور،دما،رطوبت قرار می دهیم.

در آموزش کشت گلخانه ای گوجه فرنگی میخوانیم که شرایط محیطی مناسب برای گلخانه کدامند

  • دما:بهترین دما برای جوانه زنی بذر گوجه فرنگی گلخانه ای 10-25 درجه سانتیگراد انجام میشود.رشد گیاهچه هم در دمای 20-25 درجه میباشد.
  • نور:از مرحله کاشت تا زمان جوانه زنی به نور زیادی نیاز ندارد اما پس از جوانه زنی و سبز شدن نشاء باید نور بیشتری ببیند.
  • آبیاری:قبل از جوانه زنی،آبیاری ملایم به صورت مه پاش انجام میگیرد.زمان آبیاری نشاء در کشت گلخانه ای گوجه فرنگی زمانی است که سطح خاک خشک باشد و گیاهان در حال ورود به مرحله پژمردگی باشد.آبیاری هر روز لازم است.

در روزهای گرم چند بار در روز و در روزهای سرد و کم نور آبیاری 2-3 روز یکبار انجام میشود.

  • رطوبت:در کشت گوجه فرنگی گلخانه ای رطوبت مورد نیاز خزانه 60-80 درصد است.

بهترین ph خاک برای گوجه فرنگی 5/5-6/8 میباشد.

گرده افشانی در کشت گلخانه ای گوجه فرنگی 

بوته برای میوه دهی نیاز به گرده افشانی دارد.در گلخانه های کوچک مقیاس به وسیله تکان دادن بوته و در گلخانه های سطح وسیع با استفاده از دستگاه الکتریکی که به قیم وصل است انجام میگیرد. عمل گرده افشانی در گلخانه به دمای 20-25 درجه و رطوبت کم نیاز دارد.

هرس بوته در کشت گوجه فرنگی گلخانه ای:

هرس به منظور ایجاد تعادل بین رشد بوته(شاخ و برگ)و مقدار ریشه و میوه است.اولین هرس در گوجه فرنگی وقتی ارتفاع بوته به 30 سانت رسید انجام میشود که شامل حذف گلها و شاخه های فرعی است.در تمام طول رشد شاخه های فرعی است.در تمام طول رشد شاخه های فرعی را حذف می کنیم.بعد از رسیدن بوته به 30 سانتی متر آن را به صورت 2 شاخه با نخ مهار می بندیم.وقتی این 2 شاخه به ارتفاع مطلوب رسیدند جوانه انتهایی را حذف میکنیم تا گلها به میوه تبدیل شود.

برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای:

مهمترین عامل در برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای زمان رسیدن آن است،اگر محتویات اطراف بذر،ژله ای شده باشد که با لبه تیز چاقو قادر به جداسازی آن از بذر باشیم در این هنگام گوجه فرنگی رسیده است.اگر میوه کاملا رشد کرده باشد در محل اتصال ساقه پس از حذف کاسه گل یک حلقه قهو ه ای رنگ ایجاد میشود که میگویند میوه رنگ اندازی کرده است.

از زمان تولید نشاء و انتقال آن به زمین اصلی و رسیدن میوه 50-60 روز زمان نیاز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *