سرمایش

بیشتر نقاط کشور به استثنای نقاطی که در ارتفاعات قرار دارند در طول سال یک دوره ی گرمایی را طی می نمایند . این گرما برای گیاهان درون گلخانه اغلب مضر است. دمای زیاد باعث می شود استحکام ساقه از بین  برود و گل ها کوچک شود و در برخی موارد باعث مرگ جوانه ها می شود.

به همین دلیل سرمایش در گلخانه ها حائز اهمیت است.

متداول ترین راه های سیستم سرمایش در محیط گلخانه عبارت است از:

  • مات کردن شیشه ها

در بعضی از گلخانه ها جهت ایجاد سرمایش، سطح خارجی  شیشه ها و دیواره ها  را  درآغازفصل گرما با لایه ای نازک از آب آهک یا آب گل می پوشانند، که این کار باعث می شود تا مقدار زیادی از اشعه های خورشید بازتاب کرده و از گرم شدن بیش از حد هوای داخل گلخانه جلوگیری نماید.

  • سایه دادن

در تعدادی از گلخانه ها برای سرد کردن و ایجاد سایه ، شیشه ها و قسمت های نورگیر را با حصیر ، سایه بان های چوبی و یا پرده سایه اندازسایه انداز(شید) پوشش می دهند . این عمل باعث می شود تا نور تابشی جذب شده و از ورود مستقیم آن ها جلوگیری شود.

  • سیستم های تبخیری

سیستم تبخیری یکی ازرایج ترین روشهای ایجاد سرمایش در گلخانه ها به شمار می آید.سیستم سرمایشی از طریق سیستم های تبخیری به چند روش امکان پذیر است:

  1. کولر های آبی
  2. فن و پد

در میان انواع سیستم های سرمایشی فن و پد به علت هزینه ی پایین بیشتر استفاده می شود . عملکرد این مکانیزم بدین صورت است که فن های سانتریفیوژاگزاست فن دستگاه هوا را از بیرون کشیده و ازمیان پوشال های مرطوب که به کمک مدار آبی سیستم مرطوب شده است را به داخل گلخانه می دمد و در نتیجه نیاز سرمایشی گلخانه را تامین می کند.

پد های سلولزی پد سلولزیهم از ورقه های نازک منظم و موجدار از جنس سلولز با خاصیت خیس شوندگی زیاد ساخته شده و به هم پیوند خورده اند.

همچنین به وسیله مواد شیمیایی ضد خوردگی اشباع شده اند که در مقابل تجزیه شدن و فاسد شدن نیز محافظت میشوند.

پد سلولزی در قطر 10 و 15 سانتی متر به ارتفاع 1.5 و 2 متر و در عرض 60 سانتی متر مورد استفاده جهت سیستم سرمایشی در گلخانه ها استفاده میشود.

 

سیستم های تبخیری از نظر هزینه اولیه و جاری مقرون به صرفه است .عدم یکنواختی در انتشار هوا ، عدم کنترل در هوای ورودی و تاثیر پذیری بالا نسبت به شرایط محیطی را دارا می شود.

در گلخانه های پلاستیکی به دلیل رطوبت بالا ما نیاز به گردش هوا به صورت یکنواخت در محیط گلخانه داریم به این صورت بدون تغییر دما، وظیفه ایجاد این گردش هوا به عهده فن سیرکولهفن سیرکوله است. فن سیرکوله در کل دوره سرد مجاز به کار کردن است. فن سیرکوله همچنین کمک میکند هوای گرمی که بواسطه سبک بودن در زیر سقف تجمع پیدا کرده است دوباره به ارتفاع پایین تر برگردد.

سیستم مه پاشآشنایی با سیستم های مه ساز (مه پاش) در گلخانه

سیستم مه پاش هم در عمل سرمایش گلخانه تاثیر گذار است . مه پاش به وسیله ی نازل هایی که روی بستر کاشت یا سقف گلخانه تعبیه شده است در فواصل زمانی کوتاه و متناوب انجام می شود . بخش متناوب آب در روز های تابستان سبب کاهش درجه ی حرارت هوای داخل گلخانه و خنک کردن محیط گلخانه و اطراف گیاه می شود . در گلخانه هایی که سیستم مه پاش پیاده سازی می شود بستر بذر باید زهکشی مطلوبی داشته باشد.

مکانیزم عملکردی این سیستم سرمایشی بدین صورت است که جریان آب از فیلتر ها ، لوله ها و اتصالات به افشانک ها می رسد . افشانک ها آب را به ذرات 100 تا 120 میکرون تبدیل نموده و در فضا پخش می نماید . متناسب با میزان تبخیر از سطح برگ ها طول مدت خروج آب از مه پاش ها تنظیم می شود