مشاوره ، طراحی ، ساخت و تجهیز گلخانه و سیستم مهپاش

سرمایش

در ایام گرم سال با توجه به افزایش دمای محیط گلخانه و افزایش شدت تابش نور خورشید به منظور کنترل شرایط محیطی و ایجاد شرایط مناسب جهت رشد گیاهان به کارگیری سیستم سرمایش در گلخانه ها حائز اهمیت است.

متداول ترین راه های سیستم سرمایش در محیط گلخانه عبارت است از:

 • مات کردن پوشش
  در بعضی از گلخانه ها جهت ایجاد سرمایش، سطح خارجی  و دیواره ها را در آغاز فصل گرما به روش سنتی مل پاشی، لایه نازک آب آهک و یا گل می پوشانند که این امر موجب بازتاب مقدار زیادی از اشعه های خورشید شده و از گرم شدن بیش از حد هوای داخل گلخانه جلوگیری می نماید.
 • سایه انداز(شید) و پرده ذخیره انرژی
  در برخی از گلخانه ها برای کاهش دما و سایه اندازی، گلخانه را با سایه انداز(شید) یا پرده‌های ذخیره انرژی پوشش می دهند . این عمل موجب جذب نور تابشی شده و از ورود مستقیم آن جلوگیری می کند.
 • سیستم های تبخیری
  سیستم تبخیری یکی ازرایج ترین روش های ایجاد سرمایش در گلخانه ها به شمار می آیند. از جمله روش های سرمایش از این طریق فن و پد گلخانه  و سیستم مه پاش است:
 1. سیستم فن و پد:سیستم خنک ‌کننده فن و پد از فن‌ها یا هواکش های خروجی در یک طرف گلخانه و سیستم سرمایش تبخیری (پد) که در طرف دیگر نصب می‌شوند تشکیل شده و با مکش هوای بیرون سالن از پشت پدهای مرطوب شده توسط فن و حرکت آن در مسیر تا محل خروج از فن موجبات سرمایش و افزایش رطوبت سالن گلخانه را فراهم می کند.
 2. سیستم مه پاش:با توجه به اهمیت تامین رطوبت هوای گلخانه و همچنین تعدیل دمای گلخانه به منظور خنک سازی از سیستم مه پاش  با قابلیت برنامه ریزی زمان پاشش استفاده می گردد. با نصب سنسور، می توان به صورت خودکار سیستم مه پاش را با توجه به میزان رطوبت موجود در گلخانه و براساس زمانبندی معین روشن و خاموش کرد.

  این سیستم از جمله روش های مدرن و رایج در خنک کردن گلخانه های امروزی می باشد.

نیاز به دریافت مشاوره دارید؟ با ما در ارتباط باشید

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107