مشاوره ، طراحی ، ساخت و تجهیز گلخانه و سیستم مهپاش

گلخانه های شهری و خانگی

امروزه باغبانی در فضاهای شهری با توجه به مسئله ی تأمین غذا برای جمعیت رو به رشد شهرنشین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین پرورش گل و گیاهان زینتی در سلامت روح و جسم بسیار موثر است. گلخانه خانگی موجب تأمین محیطی زیبا و دلنشین و سرشار از آرامش در کنار زندگی ماشینی امروزی است که خود نقش مهمی در تأمین سلامت روحی خانواده دارد. 

گلخانه محیطی است که موجب توانایی تولید و رشد گیاهان در همه فصول سال می باشد، از گیاهان در برابر شرایط جوی نامساعد و هجوم آفات محافظت میکند و محیطی مناسب برای رشد و نمو طیف گسترده ای از گیاهان فراهم می کند.

گلخانه خانگی به گونه ای از گلخانه ها اطلاق داده می شود که با توجه به ابعاد آن ها و ساده بودن نصب و قابلیت جا به جایی در فضاهایی مانند داخل خانه، حیاط، پارکینگ، بام، ویلا، باغ یا حتی تراس منازل مورد استفاده قرار می گیرد و در قیاس با گلخانه های تجاری در محدوده ی بسیار کوچکی قابلیت اجرا دارند.

از مهم ترین مزیت های گلخانه خانگی:

1.  امکان پرورش گیاهان خاص و برخی گیاهان کمیاب

2. دسترسی هر روزه به محصول و امکان تازه خوری

3. تولید محصول ارگانیک و مقرون به صرفه 

ساخت گلخانه خانگی در خانه به شما این امکان را می دهد که هر روز از سال در سرگرمی مورد علاقه خود شرکت نمایید و گل های شاخه بریده، سبزی و صیفیجات مورد علاقه ی خود را پرورش دهید.

چند نمونه از گلخانه های خانگی و شهری عبارتند از:

  • گلخانه های هیدروپونیک با قابلیت کشت عمودی (Hydroponic/Vertical Greenhouse): کشت در قفسه های عمودی بطوری که آب همراه با مواد غذایی از سینی های کشت در بالاترین طبقه به پایین در جریان است و به جای خاک از بسترهای کشت نظیر کوکوپیت استفاده می شود.
  • گلخانه های آبکشت (Aquaponic Greenhouse): از آب به عنوان بستر کشت استفاده میشود. در این نوع کشت پرورش همزمان آبزیان کوچک نظیر انواع ماهی امکانپذیر است و رابطه همزیستی میان این موجودات و ریشه گیاهان قابل توجه می باشد.
  • گلخانه های پشت بامی (Rooftop Greenhouses): ویژگی اصلی این نوع گلخانه ها محل قرارگیری آنهاست که واقع در بالاترین نقطه ساختمان ها و بناها می باشد. باید در نظر داشت وزن سازه ی گلخانه متناسب با ظرفیت تحمل بار ابنیه باشد.
  • گلخانه های تعاونی (Community Greenhouses): معمولا در فضاهای مشترک محله مستقر هستند.

باید در نظر داشت که در انواع گلخانه های تعاونی و پشت بامی اجرای سیستم های کشت هیدروپونیک، آکواپونیک و خاکی با رعایت موارد ایمنی امکانپذیر است.

امروزه برپایی گلخانه های خانگی معمولا با استفاده از کیت های آماده در ابعاد متنوع به سهولت امکانپذیر است. 

نیاز به دریافت مشاوره دارید؟ با ما در ارتباط باشید

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107