مشاوره ، طراحی ، ساخت و تجهیز گلخانه و سیستم مهپاش

گلخانه های شهری و خانگی

امروزه باغبانی در فضاهای شهری با توجه به مسئله ی تامین غذا برای جمعیت رو به رشد شهرنشین از اهمیت ویزه ای برخوردار است. همچنین پرورش گل و گیاهان زینتی در سلامت روح و جسم بسیار موثر است. گلخانه خانگی موجب تامین محیطی زیبا و دلچسب و سرشار از آرامش در کنار زندگی ماشینی امروزی است که خود نقش مهمی در تامین سلامت روحی خانواده دارد. گلخانه ها در مناطق شهری یک ساختار محصور با پوشش شفاف ایجاد کرده که یک محدوده ی اقلیمی ایجاد می کند و ایده آل برای رشد گیاهان است. گلخانه با افزایش فصول رشد، بهره وری را افزایش داده، گیاهان را از شرایط جوی نامساعد محافظت کرده، ازهجوم آفات جلوگیری نموده و به شما این امکان را می دهد که با فراهم آوردن شرایط ایده آل برای رشد و نمو، طیف گسترده ای از گیاهان را تولید کنید.

گلخانه خانگی به گونه ای از گلخانه ها اطلاق می شود که با توجه به ابعاد آن ها و ساده بودن نصب و قابلیت جا به جایی در فضاهایی مانند داخل خانه، حیاط، پارکینگ، بام، ویلا، باغ یا حتی تراس منازل مورد استفاده قرار می گیرد و در قیاس با گلخانه های تجاری در محدوده ی بسیار کوچکی قابلیت اجرا دارند.

امکان پرورش گیاهان خاص و برخی گیاهان کمیاب، دسترسی هر روزه به محصول و امکان تازه خوری، تولید محصول ارگانیک و به صرفه بودن، از مهم ترین مزیت های گلخانه خانگی به شمار می آید. ساخت گلخانه خانگی در خانه (پشت بام، حیاط و…) به شما امکان می دهد در تمام طول سال گل، سبزیجات و گیاهان مورد علاقه ی خود را پرورش دهید. همچنین گلخانه محیط و بستر مورد نیازجهت رشد و نمو گیاهان را در تمامی فصول سال فراهم نموده و به شما امکان می دهند هر روز از سال در سرگرمی مورد علاقه خود شرکت نمایید.

چند نمونه از گلخانه های خانگی و شهری عبارتند از:

  • گلخانه های هیدروپونیک با قابلیت کشت عمودی (Hydroponic/Vertical Greenhouse): کشت در قفسه های عمودی بطوریکه آب همراه با مواد غذایی از سینی های کشت در بالاترین طبقه به پایین در جریان است و به جای خاک از بسترهای کشت نظیر کوکوپیت استفاده می شود.
  • گلخانه های آبکشت (Aquaponic Greenhouse): از آب به عنوان بستر کشت استفاده میشود. در اینوع کشت پرورش همزمان آبزیان کوچک نظیر انواع ماهی امکانپذیر است و رابطه همزیستی میان این موجودات و ریشه گیاهان قابل توجه می باشد.
  • گلخانه های پشت بامی (Rooftop Greenhouses): ویژگی اصلی اینوع گلخانه ها محل قرارگیری آنهاست که واقع در بالاترین نقطه ساختمان ها و بناها میباشد. باید در نظر داشت وزن سازه ی گلخانه متناسب با ظرفیت تحمل بار ابنیه باشد.
  • گلخانه های تعاونی (Community Greenhouses): معمولا در فضاهای مشترک محله مستقر هستند.

 

باید در نظر داشت که در انواع گلخانه های تعاونی و پشت بامی اجرای سیستم های کشت هیدروپونیک، آکواپونیک و خاکی با رعایت موارد ایمنی امکانپذیر است.

امروزه برپایی گلخانه های خانگی معمولا با استفاده از کیت های آماده در ابعاد متنوع بسهولت امکانپذیر است. نمونه هایی از این نوع استراکچرهای آماده را در ادامه مشاهده میکنید.

نیاز به دریافت مشاوره دارید؟ با ما در ارتباط باشید

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107