مشاوره ، طراحی ، ساخت و تجهیز گلخانه و سیستم مهپاش

پوشش گلخانه

پوشش گلخانه یکی از اصلی‌ترین اجزای گلخانه است که در ابتدای احداث گلخانه باید در انتخاب آن توجه کافی داشته باشید

انواع پوشش گلخانه:

 •   شیشه
  شیشه یکی از مواد مرسوم و متداول جهت پوشش گلخانه شیشه ای میباشد و داراي عبور نور و پایداري بالا میباشد. اما شیشه هاي پوشش دار و رنگی به دلیل انتشار نور کم و انعکاس گرماباید با دقت و احتیاط استفاده شوند. پایداري بسیار عالی پوشش هاي شیشهاي باعث نگهداري هرچه بهتر گیاهان در شرایط نامساعد محیطی می شود.
  امروزه شیشه ای که به عنوان پوشش گلخانه به صورت متداول استفاده میشود از نوع حرارتی (glass Tempered) می باشد،که استحکام بالاتری دارد که به آنها این اجازه را میدهد که از قابهایی با عرض inch 36-30 استفاده شده و کاهش تعداد قاب و افزایش نور را در پی دارد. این قابهاي بزرگتر معمولاً با استفاده از درزگیر پلاستیکی نصب میشوند.
 • پلی کربنات (Polycarbonate)

این نوع پوشش گلخانه پلاستیکی به صورت ورق تک لایه موجدار و یا به صورت دو یا سه جداره استفاده میشوند. این نوع پوشش انعطاف پذیر بوده و شعاع خمش بالایی دارند. همچنین این ورقها شفاف بوده و عبور نور بالایی دارند و نیز مقاومت بالایی در برابر ضربات فیزیکی و مکانیکی را دارا میباشند و نسبت به دیگر مواد پلاستیکی اشتعال پذیري کمتري دارند. از همه مهمتر کاهش اتلاف انرژي از طریق این ورق ها میباشد.

 • فایبر گلاس

فایبرگلاس ها امروزه در تعداد کمی از گلخانه ها وجود دارد و توسط مواد دیگر به خصوص پلی کربنات جایگزین شده اند. به این  دلیل که رزین موجود در این ورقها بعد از چند سال فرسوده یا ساییده میشوند و به مرور زمان به وسیله گرد و خاك تیره شده و عبور نور را کاهش میدهد و نیز در اثر UV نور خورشید تخریب شده و شکسته میشود. و در نهایت ویژگی عایقی ضعیفی دارند. ورق فایبرگلاس در دو نوع صاف و موجدار موجود میباشد. موج دار بودن فایبرگلاسها براي افزایش میزان مقاومت آنها طراحی شده است . در هر صورت عیب بزرگ این نوع پوشش گلخانه سطح بیشتر آن در مقایسه با نوع صاف آن ها است، که باعث هدر رفت بیشتر گرما می شود.بزرگترین ایراد پوشش گلخانه هاي فایبر گلاس در اشتعال زایی این پوشش هاست و این هم به علت استفاده از رزین هاي اکریلیکی در ساختمان آنهاست و و به همین دلیل استفاده از این نوع پوشش گلخانه در گلخانه های آموزشی توصیه نمیشود.

 • صفحات اکریلیک

از بین پوششهاي نوین گلخانه ای مختلف، صفحات آکریلیک از نظر عبور نور بالاترین درصد را دارا میباشد. ورق آکریلیک شفافتر از پلی کربنات بوده اما زرد شدگی کمتري بر اثر مرور زمان در آن مشاهده میشود. اشتعال پذیر بوده و براي گلخانه هاي دائمی مورد تأیید نیست. نسبت به پلی کربنات،ذرات گرد و غبار را بیشتر به خود جذب میکند اما خش پذیري کمتري دارد.
ورقهاي آکریلیک در ضخامتهاي مختلف موجود میباشد. این مواد سخت بوده و باید روي سطوح صاف نصب شود و تکنیک نصب آن مشابه ورق پلی کربنات با استفاده از پروفیل آلومینیومی H انجام میشود.

 • پلی اتیلن

پلی اتیلن متداول ترین پوشش گلخانه است . تقریباً تمام گلخانه های اخیر پوشش پلی اتیلن ‏دولایه اند. لایه بیرونی معمولاً

6‏‎ mm ‎ضخامت دارد. درحالیکه لایه دورنی ممکن است0.1-0.5‏mm ‎ضخامت داشته باشند. پلی اتیلن های قابل استفاده برای پوشش گلخانه حاوی ماده ضد‏‎ (UV)‎هستند. اگر چنین خاصیتی نداشت چنین ورقه نازکی فقط می توانست به مدت یک ‏فصل گرم دوام بیاورد. طول عمر  این ورقه ها معمولا 3 سال است و امروزه نوعی ورقه پلاستیکی ‏تولید شده است که 4 سال عمر دارد و به بازار نیز عرضه شده است‏‎.‎

 

 

 

گروه پارس گلخانه پیشرو در عرضه و طراحی انواع پوشش گلخانه تک لایه  و 2 لایه هوای فشرده گلخانه میباشد.

 •  پوشش پلی اتیلن 3 لایه
  پوشش ایرانی 5و8 درصد uv، قابل عرضه در عرض های 8 ، 10 ، 12 و 14 متر به طول 50 متر
  پوشش ایرانی 50 میکرون
  پمپ هوای 2 پوش هوای فشرده
  اتصالات پمپ به لایه 2 پوش
  اتصالات مخصوص نصب پلاستیک به گلخانه
  پلاستیک وارداتی تولید کشور ترکیه شرکت سرا و وطن
 • پوشش پلی کربنات
  1- پلی کربنات 2 لایه 6و8 میلیمتر
  2- پلی کربنات یک لایه مخصوص دیواره در دو نوع ذوزنقی و سینوسی

درصد انتقال نور از انواع پوشش گلخانه

نوع پوشش    

درصد انتقال نور

پلي وينيل فلورايد

PVF)    94-92)

شيشه

Glass)    92-88)

پلي وينيل كلرايد

PVC)    91-87)

پلي اتيلن

P.E)    87-82)

صفحات اكريليك

P.M.M.A)    83)

فايبر گلاس مقاوم

F.R.P)    81)

پلی کربنات  

P.C)    80-75)

 

نیاز به دریافت مشاوره دارید؟ با ما در ارتباط باشید

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsgolk45/domains/parsgolkhaneh.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107